Náš príbeh

Prečítajte si krátku históriu, ako vinárstvo Vinum Kult vzniklo, modernizovalo sa, pribúdali nové technológie, úspechy a vinohrad. Príbeh je úzko spätý s históriou pestovania hrozna a výroby vína na juhovýchodných svahoch najsevernejšieho Malokarpatského výbežku.

O nás

 

História nášho vinárstva

Vinárstvo Vinum Kult vzniklo v roku 2008 z podnetu dvoch veľkých milovníkov vína, ktorí sa rozhodli nebáť a pokúsiť sa obnoviť tradíciu tohto kraja a posunúť výrobu vína z domácej, na profesionálnu úroveň.

Všetko však začalo už v roku 1975, keď na starom ovocnom sade p. Hrčku a malom 10 árovom vinohrade v záhradkárskej oblasti na okraji Nového Mesta nad Váhom, začal súčasný majiteľ p. Kutaj s výrobou prvého "záhradkárskeho" vína. Hrozno vtedy dosahovalo nízkych cukornatostí a na vápencových pôdach ponúkalo až príliš tvrdé vína.

Postupom rokov, naberaním skúseností, ako aj otepľovaním podnebia sa naskytla myšlienka a možnosť, posunúť úroveň vína podstatným kusom vyššie. A tak sa v spomínanom roku 2008, za účasti dvoch majiteľov (p. Kutaj a p. Šustek) začalo s budovaním profesionálneho vinárstva.

Na začiatku došlo k výstavbe klenbovej pivnice do svahu a priľahlých výrobných priestorov. Ďalej pokračoval nákup výrobných technológií- nerezových tankov, drevených sudov, mlýnkoodstopkovaču, malého pneumatického lisu, ktorý bol o dva roky nahradený väčším, a mnohých ďaších potrebných vecí. V neposlednom rade treba spomenúť aj vlastnú plničku fľiaš, keďže prístup k vinárstvu bol vtedy pred vybudovaním spevnenej cesty náročnejší.

Nad pivnicou boli vytvorené dve terasy, na ktorých sa vysadilo prvého pol hektára vlastného vinohradu, konkrétne odrody Ruladnské šedé, Sauvignon, Rizling rýnsky a skorá červená odroda Acolon. Z terás sa nám ponúka prekrásny výhľad na takmer celú dolnú časť Stredného považia a na ich svahoch stále rastie množstvo rôznych druhov ovocných stromov.

Už prvé vyrobené vína, aj za počiatočnej pomoci skúsených enológov, získali viacero ocenení na prestížnych vinárskych súťažiach. Cesta vinárstva tak nabrala jasný smer a za snahy neustáleho zlepšovania výroby, produkuje kvalitné vína dodnes.

V roku 2015 došlo k výsadbe väčšieho 2 hektárového vinohradu, vzdialeného iba 500m od vinárstva a položenom na juhovýchodnom svahu na úpätí vrchu Skalka, smerom na obec Čachtice. Hlavnými odrodami vinohradu sú Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Sauvignon a Pálava, a doplnkovo Rulandské šedé, Muškát zlatý, Irsai oliver, Zweigeltrebe a Dunaj. V roku 2016 sme vytvorili nový typ etikety, na ktorej elegantnom podklade je zlatou ražbou zosobnený profil budovy pivnice, pod terasami s vinohradom a vychádzajúcim slnkom. Tiež sme zaobstarali dva nové veľké dubové sudy na krajšie vyzrievanie červených vín a jeden agátový určený na vína biele. V roku 2017 spolu s vytvorením novej webovej stránky, došlo k modernizácii priestorov kvasiarne, plniacej miestnosti a mechanizácie do vinohradov. V súčasnosti prebieha výstavba novej reprezentatívnej degustačnej miestnosti pre väčší počet ľudí, ktorá by mala byť k dispozícii v priebehu roka 2019.

Cieľom vinárstva Vinum Kult je naďalej vyrábať kvalitné odrodové vína, pri použití riadeného kvasenia a ušlachtilých kvasiniek, s čoraz väčším podielom hrozna z vlastných vinohradov. Stále však hrozno nakupujeme aj od našich tradičných dodávateľov a skúsených pestovateľov, predovšetkým z vinohradníckych obcí Čachtice, Hlohovec a Búč.

Na záver si určite kladiete otázku, ako vznikol názov Vinum Kult. V latinskom jazyku by sa toto slovné spojenie dalo preložiť ako "pliesť víno", doslovný preklad z viacerých jazykov by bol možný aj ako "priatelia vína". Slovíčko Kult, však symbolizuje aj kruh, ktorý bol základným prvkom prvej etikety a dá sa vysvetliť ako "kult", či "zoskupenie". Ak si to všetko spojíme, získame rozsiahlejšie a výstižné spojenie:

Vinum Kult = Kruh priateľov vína :)

Naše vína

Kontakty

+421 948 052 280
+421 905 659 012
vinumkult@gmail.com

Sociálne siete